Zakładanie trawników

Skąpany w porannej rosie, głęboko zielony trawnik. Jasno żółte, leniwe słońce, przechadza się po horyzoncie, a w oddali słychać cichutki śpiew ptaków. Czujemy zapach świeżości, natury i wielobarwnych kwiatów, które otwierają przed nami swoje pąki. Brzmi jak powieść, wiersz lub część filmowego scenariuszu, prawda? Wyobraźmy sobie jednak, że taki widok istnieje naprawdę i rozpościera się przed oknami naszego domu. Wychodząc na taras, naszą uwagę przykuwa piękny i zadbany trawnik. To nie jest marzenie, to może być rzeczywistość, gdyż nasza firma sprawia, że trawniki przed Państwa domami wyglądają jak z bajki.

Krok pierwszy – podłoże.

Żyzna i bogata w minerały ziemia, to fundament każdego trawnika. Wie o tym każdy mały i duży ogrodnik. Zanim jednak ziemia stanie się „matką” naszego trawnika, musimy o nią odpowiednio zadbać, wykonując kilka podstawowych czynności. Po pierwsze sprzątanie. Usuwamy z gruntu wszelkie zanieczyszczenia i śmieci, które negatywnie wpływają nie tylko na wygląd, ale i na jakość trawnika. Wyczyszczona ziemia jest gotowa na kolejny etap – rozluźnienie struktury. Spulchnienie ziemi odbywa się z użyciem specjalnych urządzeń, a dokładniej glebogryzarek, które znacznie upraszczają ten proces. Rozluźniona gleba, musi być jeszcze pozbawiona chwastów, które kradną trawie, niezbędne do wzrostu składniki pokarmowe. Po ich usunięciu czeka nas jeszcze zadbanie o odpowiednią strukturę ziemi. Analizujemy skład chemiczny gleby, badamy pH i ustalamy jakich mikroelementów jej brakuje, by była w pełni zdrowa i dobrze odżywiona. Karmimy ziemię odpowiednimi substancjami, po czym rozkładamy pod jej powierzchnią siatkę przeciw kretom. Następnie przechodzimy do etapu ukształtowania terenu pod trawnik. Pozbawiony nierówności obszar, będzie łatwiejszy w utrzymaniu. Nie zapominamy o obfitym podlaniu gleby i wykonujemy ostatni krok, czyli utwardzenie powierzchni. Nasze podłoże jest już gotowe na trawę.

Wybór rodzaju trawnika.

Przede wszystkim ważne jest ustalenie, do czego dany trawnik będzie służył. Jeśli pragniemy po nim biegać i grać w piłkę nożną, wybierzemy inny rodzaj trawy, niż do trawnika, który będzie jedynie spełniał funkcję reprezentacyjną w ogrodzie. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne mieszanki traw, których zastosowanie uzależnione jest od sposobu użycia. Państwo mają także możliwość wyboru sposobu zakładanie trawnika. Pierwszą opcją jest tradycyjna metoda siewu nasion trawy. Gotowe i zdrowe podłoże, przy pomocy siewnika jest posypywane drobniutkimi nasionami trawy. Najpierw, po około dwóch tygodniach zaczynają one kiełkować i powstaje system korzeniowy. Po miesiącu od dnia zasiewu pojawiają się niewielkie zielone rośliny, które po pewnym czasie zamienią się w ładną, trawiastą powierzchnię. Ta metoda jest bardziej uciążliwa, niż jej konkurentka, choć zapewnia trwalsze rezultaty. Drugim sposobem założenia trawnika jest użycie rolek trawy. Są to „dywany”, porośnięte już niewielką trawą, które układa się ściśle na przygotowanym wcześniej podłożu. Przybierają najczęściej postać rolek, które przywozimy do Państwa w umówionym terminie i układamy, tworząc zwartą, zieloną konstrukcję. Ta metoda jest nie co droższa, aczkolwiek, tak założony trawnik szybciej rośnie i może być szybciej uzupełniony, w przypadku ubytków. Należy pamiętać, ze idealnym momentem do zasiania trawy jest kwiecień-maj, lub sierpień – wrzesień. W przypadku układania trawy z rolki decydujemy się na wczesną jesień, czyli wrzesień lub październik.

Pielęgnacja trawnika.

Zakładanie trawnika to tylko początek prac. Aby zapewnić mu ładny, estetyczny wygląd i długą żywotność, musimy zadbać o odpowiednią pielęgnacje. Nasza trawa powinna być nawadniana, by szybko rosła i była gęsta. Dodatkowo powinniśmy ją nawozić, by utrwalić jej piękno, a także chronić odpowiednimi produktami przed szkodnikami. Nagromadzenie pracy jest oczywiście uzależnione od używania trawy. Im więcej po niej chodzimy, tym więcej energii potrzeba do jej konserwacji. Niezależnie od powyższego, każdy trawnik potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych, by wyglądał zdrowo i atrakcyjnie.

Prawdziwym skarbem naszej firmy są pracownicy. Dzięki bogatej wiedzy i doświadczeniu, potrafią oni stworzyć małe dzieła sztuki i odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania. Ich pracowitość, rzetelność i pomysłowość wpłynęły na pozytywny wizerunek naszej firmy. Dużym atutem jest również bogate zaplecze urządzeń i produktów, dzięki którym prace nad trawnikiem przebiegną sprawnie, a ich efekt będzie zachwycający. Doradzimy Państwu w każdej kwestii i stworzymy w Państwa ogródku trawnik marzeń. Współpracujemy z właścicielami domków jednorodzinnych, firm, obiektów sportowych, czy sklepów, a także realizujemy zamówienia publiczne. Zielone trawniki to nasza wizytówka.